پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به منظور آگاهی سریع و صحیح کاربران خود از «موضوعات اصلی» مطرح شده در بیانات و پیام‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی «مرور سریع» این بیانات و پیام‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

آنچه در ادامه می‌آید «مرور سریع» بیانات در دیدار مردم قم است.

 

صوت کامل بیانات در دیدار مردم قم

فیلم کامل بیانات در دیدار مردم قم

 

پیروزی انقلاب اسلامی؛ نشان‌دهنده حاکمیت سنّت‌های الهی بر عالم

 

قم کانون انقلاب، مرکز انقلاب، خاستگاه انقلاب و ان‌شاءالله جایگاه استمرار و تقویّت روزافزون انقلاب است.

[حاثه‌ی نوزدهم دی] از جنس حادثه‌ی عاشورا است.

[در کشوری مثل ایران] به‌حسب محاسبات عادی محال بود که یک انقلاب بر مبنای دین، به دست مردم، با رهبری مرجع تقلید و روحانی شاخص به پیروزی برسد. لذا بود که هیچ دستگاه اطّلاعاتی در دنیا نتوانست حدس بزند که این اتّفاق خواهد افتاد؛ چون اصلاً با محاسبات عادی جور نمی‌آمد.

[پیروزی انقلاب اسلامی] نشان‌دهنده‌ی این است که بر این عالم کُون، بر این عالم وجود، قوانینی حاکم است که اهل مادّه آن قوانین را نمی‌شناسند؛ آن قوانین را نمی‌بینند... سنّت خدا یعنی قوانین الهی.

ما یک جبهه‌ی وسیع دشمن در مقابل خودمان داریم... همین دشمنی‌ها و بالاتر از این دشمنی‌ها با خود انقلاب بود؛ انقلاب پیروز شد. امروز هم  همان دشمنی‌ها است؛ امروز هم شما اگرچنانچه به لوازمش عمل بکنید، شما پیروز خواهید شد.

 

ماندگاری انقلاب اسلامی و ضرورت تلاش برای حفظ آن

 

چرا نهضت ملّی با آن درخواست حدّاقلّی، قادر نشد بماند... چرا نهضت مشروطیّت با آن درخواست حدّاقلّیِ محدود شدنِ قدرت مطلقه نتوانست بماند امّا انقلاب اسلامی با این درخواست و مطالبه‌ی حدّاکثری موفّق شد و ماند؟ اینها تحلیل لازم دارد. تحلیل را شما جوانها بروید بکنید.

همّت [مستکبرین] این است که این ماندگاری را یک‌جوری به هم بزنند؛ همه‌ی همّت من و شما باید این باشد که این ماندگاری را افزایش بدهیم.

این کارهایی که در سال ۸۸ کردند، از ابتکارات جدید بود که ابتکار آمریکایی‌ها بود. البتّه در چند جای دیگر تجربه کرده بودند، مخصوص ما نبود؛ در چند کشور دیگر این را تجربه کرده بودند، بعد آمدند همین تجربه را در کشور ما پیاده کنند که آن‌جور تودهنی خوردند.

این ماندگاری را بایستی به‌عنوان یک هدف در نظر داشت و در این فکر بود که چگونه تأمین خواهد شد. نگاه کنید ببینید عناصر ماندگاری انقلاب چیست، آن عناصر را باید تک‌تکِ ما تأمین کنیم، همه‌ی ما باید تأمین کنیم.

 

   مسئله‌ی انتخابات

 

حتّی آن کسانی که نظام را قبول ندارند، برای حفظ کشور، برای اعتبار کشور بیایند در انتخابات شرکت کنند. ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، عیبی ندارد امّا انتخابات مال رهبری نیست، مال ایران اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است. همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند.

شرکت در انتخابات آبروی نظام جمهوری اسلامی، اسلام، ملّت ایران و کشور است.

همه سعی کنند درست انتخاب کنند. سعی‌مان را بکنیم؛ ممکن است این سعی به نتیجه برسد و انتخاب درست باشد؛ ممکن است سعی ما به نتیجه نرسد و غلط انتخاب کنیم، عیبی ندارد؛ خدای متعال از ما قبول خواهد کرد.

[بنده] نگاه میکنم ببینم آن کسانی که این فهرست را معرّفی کرده‌اند چه کسانی هستند؛ اگر دیدم اینها آدمهای متدیّن و مؤمن و انقلابی‌ای هستند، به حرفشان اعتماد میکنم و به [فهرست‌] آنها رأی میدهم؛ اگر دیدم نه، کسانی که این فهرست را داده‌اند کسانی هستند که به مسائل انقلاب، دین، استقلال کشور خیلی اهمّیّتی نمیدهند، دلشان دنبال حرف آمریکا و غیر آمریکا است، به حرفشان اعتماد نمیکنم؛ به نظر من این راه خوبی است.

کسی را شما میخواهید برای مجلس خبرگان انتخاب بکنید که در واقع، او رهبر را انتخاب خواهد کرد که کلید حرکت انقلاب در دست او است؛ این خیلی اهمّیّت دارد، این کار کوچکی نیست. لذا باید تحقیق کرد، باید اعتماد پیدا کرد.

شاخصهای انقلابیگری هم خیلی مهم است... شاخصهای انقلابیگری را درست پیدا کنیم... از کسانی که مطّلع‌تر از ما هستند بپرسیم.

همه‌ی انقلابها و نهضتهای اجتماعی ریزش دارند امّا در کنار این ریزشها رویش [هم‌] هست... بنده وقتی نگاه میکنم، رویشها را بیش از ریزشها میبینم.

امروز وقتی با انقلاب بیعت میکنید و بیعتتان را تجدید میکنید، با پیغمبر بیعت کردید. کسی که با امام خمینی بیعت میکند، با پیغمبر بیعت کرده.