حضرت امام خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در دیدار رمضانی مسئولان و کارگزاران نظام، برنامه‌ی امروز دشمن را متوقف کردن توانمندی‌های جمهوری اسلامی خواندند و با برشمردن شش مورد از توانمندی‌هایی که بیشتر در آماج دشمنی‌ها قرار دارد فرمودند: «باید کشور قدرتمند بشود؛ یعنی همین توانمندی‌های گوناگون را باید افزایش بدهد... اگر توانمندی‌ها را افزایش ندادیم، باید در اضطراب به سر ببریم.»

گزیده دیدار: باید توانمندی های کشور را افزایش داد

 

.
دریافت
مدت زمان: 36 ثانیه

۱-ایمان اسلامی        

از همه‌ی طُرق دارند استفاده میکنند که ایمان اسلامی ما را متزلزل کنند. ما یعنی چه کسی؟ یعنی منِ پیرمرد هفتاد هشتاد ساله؟ نه، نسبت به ماها خیلی نگران نیستند؛ ایمان نسل بعد ما را و نسل بعدِ بعد ما را [میخواهند متزلزل کنند]؛ دارد تلاش میشود.

۲-توانمندی علمی      

دشمنان حتّی به ترور دانشمندان ما هم دست زدند، برنامه‌ریزی کردند؛ حتّی از ابزارهای خباثت‌آمیزی که در همه‌ی دنیا ممنوع است، برای متوقّف کردن حرکت علمی ما استفاده کردند... با پیشرفت علمی که توانمندی علمی است، بشدّت مخالفند.

۳-توانمندی اقتصادی   

کشور الان در مسائل اقتصادی دچار مشکلات عمده‌ای است عمده‌ی این مشکلات هم عبارت است از رکود و مسئله‌ی اشتغال، [یعنی‌] بیکاری؛ اینها مهم‌ترین‌ها است... ما اگر چنانچه برنامه‌هایمان برنامه‌های خوب و درستی باشد، تحریمها نه اینکه اثر ندارد، [ولی] اثرش بسیار کم خواهد بود؛ باید برنامه‌ها را منظّم کرد، مرتّب کرد، دقّت کرد.

۴-توانمندی دفاعی بازدارنده      

اگرچنانچه دستگاه‌های ما امکانات دفاعی داشته باشند، امکانات متقابل تهاجمی داشته باشند، مثل این است که یک حصاری دُور این قلعه [یعنی‌] کشور کشیده‌اند؛ با این مخالفند. این بحثهایی که راجع به موشک و مانند این حرفها میشود معنایش این است: مخالفت با توانمندی دفاعی.

۵-توانمندی سیاسیِ ملّی (وحدت و انسجام ملّت)         

اختلاف سلیقه‌ی سیاسی هیچ اشکالی ندارد، آنچه اشکال دارد این است که در درون مردم، اختلاف در مبانی حرکت اساسی و کلان کشور به وجود بیاید؛ این اشکال دارد، این را دست‌اندرکاران سیاسی و اجتماعی نباید بگذارند اتّفاق بیفتد.

۶-توانمندی ناشی ازجوانیِ جمعیّت      

امروز جمعیّت جوان ما یک پدیده است، یک نعمت است؛ چون جوان، منشأ حرکت و چشمه‌ی جوشان انگیزه و حرکت و نشاط و ابتکار و نوآوری است، کار را جوان میکند، اگرچنانچه این [جوانی جمعیّت‌] بیست سال دیگر از دست رفت کشور ضرر خواهد کرد؛ از امروز نباید بگذاریم.